Zastosowanie helikopterów

Nowoczesne śmigłowce są bezpieczniejsze, wydajniejsze i bardziej użyteczne niż kiedykolwiek wcześniej. Działają w trudnych i odległych środowiskach, latają w ciasnych miejscach i wykonują misje, których żaden inny typ samolotu nigdy nie byłby w stanie wykonać. Śmigłowce wpływają na nasze życie na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy pięć z nich:

Transport medyczny

Kiedy liczy się każda sekunda, ratownicy i lekarze używają śmigłowców do transportu ofiar wypadków i ciężko chorych pacjentów do szpitala. Od czasu uruchomienia w 1972 roku pierwszej cywilnej, szpitalnej usługi helikopterowego pogotowia ratunkowego uratowano niezliczoną ilość istnień ludzkich. Nikt nie chce skorzystać z lotu medycznego, ale pocieszające jest to, że są one dostępne. Lądowiska i helikoptery dostępne są w większości z polskich miast, niedawno nowy punkt dla helikopterów powstał w Tomaszowie.

Obrona narodowa

Jesteś bezpieczniejszy i pewniejszy dzięki śmigłowcom wojskowym używanym przez siły obronne na całym świecie. Są one używane do transportu wojsk i zaopatrzenia, przeprowadzania misji poszukiwawczych i ratunkowych, ewakuacji rannych i poszkodowanych członków służby, służą jako powietrzne stanowiska dowodzenia i wiele innych. Śmigłowce wojskowe nie tylko bronią ojczyzny, ale są często wykorzystywane do wspierania cywilnych operacji poszukiwawczych i ratowniczych na lądzie i na morzu oraz do misji humanitarnych mających na celu pomoc ofiarom katastrof.

Kontrolowanie zasobów naturalnych

Śmigłowce pomagają nam odkrywać, produkować i chronić zasoby naturalne, z których korzystamy na co dzień. Przedsiębiorstwa energetyczne używają śmigłowców na wiele sposobów, w tym do inspekcji linii energetycznych w odległych miejscach. Firmy naftowe i gazowe odkrywają nowe zasoby i transportują helikopterami pracowników na morskie platformy wiertnicze. Śmigłowce przewożą również zaawansowane maszyny, które pozwalają firmom leśnym i górniczym mieć oko na swoje zasoby i aktywa.

Poszukiwanie i ratownictwo

Niezależnie od tego, czy chodzi o straż przybrzeżną poszukującą zagubionego marynarza, czy też o ofiarę orkanu, która jest ratowana z dachu, lub też o ratownika medycznego ratującego turystę ze złamaną nogą, śmigłowiec nie jest w stanie niczym zastąpić poszukiwań i ratownictwa. Każdego roku tysiące ludzi spogląda w niebo i słucha pocieszającego „whop whop” łopat wirnika, gdy potrzebują pomocnej dłoni.

Ochrona przeciwpożarowa

Śmigłowce są kluczowym narzędziem używanym do gaszenia pożarów z powietrza, szczególnie w odległych regionach. Helikoptery są używane do zrzucania wody lub środków gaśniczych na ogień. Niektóre śmigłowce używają wewnętrznych zbiorników, podczas gdy inne korzystają z wiader zawieszonych pod samolotem i napełnianych przez zanurzenie ich w pobliskim zbiorniku wodnym. Czasami helikoptery gaszą pożar zanim jeszcze dotrą do niego ekipy naziemne.