Transport towarów z Chin – jak zorganizować?

chiny-spedycja

Dynamiczny rozwój gospodarek światowych, a także ich wzajemne oddziaływanie na siebie nieustannie wymaga wprowadzania uproszczeń w zakresie wymiany handlowej. Nie inaczej jest w przypadku transportu towarów z państwa chińskiego. Współcześnie Chiny to zdecydowanie największy eksporter towarów na świecie. Ponadto państwo to notuje najszybszy rozwój gospodarczy na tle innych państw na planecie. Zatem sprowadzanie dużych ilości towarów z Chin przez małe, średnie i duże przedsiębiorstwa nikogo w zasadzie nie dziwi. Jednak co konkretnie należy wiedzieć, podejmując się transportowania towarów z rynku chińskiego?

Import towarów z Chin – czy to się opłaca?

Pierwsza kwestia, jaka stoi przed każdym importerem, to wybór odpowiedniego spedytora, który zapewni bezpieczny transport. Warto pamiętać, że z Chin wszelkie towary mogą być transportowane zarówno drogą lądowa, jak i morską oraz lotniczą. Obecnie najtańsza opcja to – transport morski. Jednak należy liczyć się z tym, że będzie to jednocześnie najdłuższy proces, który często trwa powyżej 30 dni. Warto także pamiętać, że nie zawsze jako importer ma się wpływ na metodę transportową. A przecież importowanie towarów z Chin to także wyszukiwanie szybkich i skutecznych metod transportu towarów.

Transport towarów z Chin – jakie dokumenty będą potrzebne?

Sprowadzanie konkretnych towarów z Chin obwarowane jest wieloma wymaganiami i posiadaniem odpowiednich dokumentów. Bez posiadania wszystkich prawnie wymaganych dokumentów i pokwitowań niemożliwe będzie sprowadzanie jakichkolwiek towarów. Jednym z najbardziej oczywistych dokumentów jest posiadanie faktury zakupu. Co jeszcze będzie potrzebne? Niezbędne jest również potwierdzenie importu towarów SAD, także rzetelna specyfikacja całego towaru oraz list przewozowy. Wszystkie z wymienionych dokumentów stanowią swego rodzaju podstawową dokumentację, bez której niemożliwe byłoby sprowadzanie towarów z Chin.

Przydatne info o transporcie międzynarodowym przedstawia także stronka https://www.globalny.pl.

Transportowanie towarów do Chin w zależności od produktu

Globalna wymiana handlowa pomiędzy Chinami a państwem polskim stoi na coraz większym poziomie. Niemniej trzeba pamiętać, że jednym z nadrzędnych kryteriów sposobu, a także środka transportu jest towar, który będą importowali przedsiębiorcy. Tym samym w zależności od sprowadzanych produktów odpowiednie wymagania w zakresie dokumentacji, a także samego czasu dostarczenia przesyłki będą bardzo różne.

Przed podjęciem finalnej decyzji o sprowadzeniu konkretnych towarów, warto wcześniej upewnić się dokładnie jakie dokumenty będą potrzebne, a także jakie stawki cła będą obowiązywały. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć w ogólnodostępnym systemie taryf celnych. To pomoże uniknąć ewentualnych nieporozumień, a często również zaoszczędzić wiele pieniędzy i czasu.