O wietrze Bora występującym m.in. nad morzem

Jest to silny i chłodny wiatr, który powstaje na styku zimnego powietrza napływającego na styku zimnego powietrza napływającego z gór lub wyżyn w kierunku cieplejszego morza lub innego dużego zbiornika wodnego, rzadziej w kierunku ciepłej niziny.

Jak powstaje wiatr Bora?

Porywisty wiatr zstępujący tworzy się na skutek działania siły grawitacyjnej, powodującej ściąganie w dół mas chłodnego i gęstego powietrza, które zgromadziło się uprzednio w górach. Spływa ono po pochyłych zboczach, nabierając przy tym znacznej prędkości, która jest tym większa, im większa jest różnica temperatur pomiędzy masami powietrza opadającego i znajdującego się na obszarze, na który wiatr spływa.

Tego rodzaju bora nazywana jest cyklonalną. Pojawienie się bory może być także spowodowane wystąpieniem niżu barycznego nad morzem, który również przyczynia się do ściągania masy zimnego powietrza z wnętrza lądu – jest to bora antycyklonalna. Charakterystyczną cechą bory jest to, że zstępująca masa zimnego powietrza nie ogrzewa się lub ogrzewa się nieznacznie, powodując z reguły nagłe oziębianie obszaru, do którego dociera w postaci mikrofrontu chłodnego. Warto sprawdzić w serwisie www.pomorzanin.pl rodzaje wiatrów, które występują nad polskim Morzem Bałtyckim.

Gdzie najczęściej można go spotkać?

Przeważnie powstaje na północnym wybrzeżu Morza Adriatyckiego w okolicach Triestu oraz Morza Czarnego w okolicach Noworosyjska. Bora może się wdzierać głęboko w morze, powodując sztormy. Cechy charakterystyczne dla bory ma mistral występujący w południowej Francji (głównie w okolicach ujścia Rodanu). Zarówno bora nad Morzem Adriatyckim i Czarnym, jak i mistral we Francji nie powstają na skutek gromadzenia się zimnych mas powietrza wśród gór, ale raczej z powodu nagłych wtargnięć powietrza arktycznego z północy, które wykorzystuje ukształtowanie powierzchni (przełęcze i obniżenia pomiędzy pasmami górskimi), aby przedostać się nad morze. Także nord z okolic Baku i northe w Zatoce Meksykańskiej wykazują cechy charakterystyczne dla bory. Na Spitsbergenie i Nowej Ziemi oraz wokół Grenlandii i Antarktydy podobne wiatry są stałym elementem pogody.