Jak uniknąć awarii układu hamulcowego i co zrobić, gdy samochód nagle przestanie reagować na pedał hamulca na drodze? Latem liczba lekkomyślnych kierowców na drogach wyraźnie wzrasta. To one jako pierwsze padają ofiarą nagłej awarii hamulców, która może mieć kilka przyczyn.
Przegrzanie hamulca
W ekstremalnych upałach płyn hamulcowy może być bliski temperatury wrzenia, a szarpany styl jazdy z ostrym przyspieszaniem i hamowaniem sprawia, że płyn bardzo szybko się zagotowuje.
Takie same zagrożenia dotyczą kierowców poruszających się po drogach z serpentynami. Hamowanie silnikiem jest bezpieczniejsze, więc nie stracisz hamulców w najgorszym możliwym momencie.
Oblodzenie
Odwrotna sytuacja jest nieistotna latem, ale lepiej o niej pamiętać zimą. Zazwyczaj oblodzenie hamulców w zimie występuje po myciu samochodu — jeśli kierowca nie osuszył hamulców kilkoma krótkimi hamowaniami po podróży. Awaria hamulca będzie krótkotrwała, ale bardzo niebezpieczna. W tak złych warunkach często może dojść nawet do wypadku samochodowego – do takiego zdarzenia doszło ostatnio w Jaworznie, o czym informował serwis informacyjny www.JaworznoInfo.pl.
Uszkodzenie klocków hamulcowych
Skuteczność hamowania może być mniejsza z powodu przegrzania warstwy wierzchniej klocka, co powoduje zmniejszenie współczynnika tarcia. Materiał cierny może pęknąć lub nawet oddzielić się od podstawy klocka, co może się zdarzyć przy nadmiernym zużyciu klocka.
Co należy zrobić?
W przypadku awarii hamulców najważniejsze jest, aby nie wpadać w panikę. Należy próbować hamować silnikiem i hamulcem postojowym, stopniowo zwalniając. W przypadku krytycznego zagrożenia lub w celu uniknięcia kolizji można dokładnie nacisnąć na wyłącznik.